Wtorek, 23 kwiecieñ
Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Akcja przeciwko wypalaniu traw

Wypalanie traw i zaroÅ›li jest prawnie zabronione. Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia Å›rodowiska. Wypalanie nie daje żadnych korzyÅ›ci, a wrÄ™cz przeciwnie - przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego czÅ‚owieka. Åšwiadczy o tym poniższe zestawienie faktów.

W razie pożaru nie gaś sam - wezwij pomoc !

Wypalanie to bezmyślne uśmiercanie zwierząt i roślin:

• Å›mierć w pÅ‚omieniach czyha na ptaki, niszczone sÄ… miejsca lÄ™gowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących siÄ™ na ziemi lub w strefie krzewów, palÄ… siÄ™ również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklÄ™tami (np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków);
  • dym uniemożliwia pszczoÅ‚om, trzmielom oblatywanie Å‚Ä…k, owady te ginÄ… w pÅ‚omieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roÅ›lin;
  • ginÄ… też zwierzÄ™ta domowe, które przypadkowo znajdÄ… siÄ™ w zasiÄ™gu pożaru, ponieważ tracÄ… orientacjÄ™ w dymie, ulegajÄ… zaczadzeniu;
  • pÅ‚omienie niszczÄ… miejsca bytowania zwierzyny Å‚ownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajÄ™cy, a nawet saren;
  • w pÅ‚omieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierzÄ…t krÄ™gowych: pÅ‚azy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zajÄ…ce, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie);
  • ogieÅ„ uÅ›mierca wiele pożytecznych zwierzÄ…t bezkrÄ™gowych, m.in. dżdżownice (które majÄ… pozytywny wpÅ‚yw na strukturÄ™ gleby i jej wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci), pajÄ…ki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze);
  • wypalanie, nawet jednorazowe, obniża wartość plonów o 5-8%; pogarsza siÄ™ skÅ‚ad botaniczny siana. Niszczone sÄ… miÄ™dzy innymi roÅ›liny motylkowe. Zniszczeniu ulegajÄ… systemy korzeniowe roÅ›lin. Zdecydowanie zwiÄ™ksza siÄ™ udziaÅ‚ chwastów. Naukowcy twierdzÄ…, że po takim pseudo-użyźniajÄ…cym zabiegu ziemia potrzebuje kilku lat, by dawać takie plony, jak przed pożarem.

Wypalanie to jedna z istotnych przyczyn zatruwania i tak już nadmiernie zanieczyszczonej atmosfery . TysiÄ…ce pożarów w skali kraju wiąże siÄ™ z "wyrzucaniem" do niej dziesiÄ…tków ton produktów spalania.

Niestety, okazuje się, że co roku w takich pożarach giną też ludzie. Zazwyczaj bezpośrednią przyczyną śmierci jest zawał serca, udar termiczny lub gwałtowna zmiana kierunku wiatru, co zaskakuje nieświadomego człowieka.

Wypalanie traw nierzadko utrudnia również poruszanie siÄ™ po drogach kierowcom. GÄ™sty dym Å›cielÄ…cy siÄ™ na drogach ogranicza widoczność, w wyniku czego, podobnie jak we mgle, dochodzi do wielu wypadków i kolizji.

Należy pamiÄ™tać o kolejnej bardzo ważnej kwestii. Kiedy strażacy sÄ… zadysponowani do akcji gaszenia pożarów traw, Å‚Ä…k i nieużytków, w tym samym czasie mogÄ… być potrzebni w innym miejscu, np. do ratowania życia ludzi poszkodowanych w wypadku drogowym czy innym tragicznym zdarzeniu. Niepotrzebne akcje powodujÄ… też ponoszenie przez straż pożarnÄ… kosztów finansowych zwiÄ…zanych ze zużyciem sprzÄ™tu, paliwa i Å›rodków gaÅ›niczych.

W skutek wypalania traw powstajÄ… groźne pożary zabudowaÅ„ wiejskich i lasów.

Co Ty możesz zrobić...?

1. Daj przykład, NIE wypalaj!

2. Nie pozwól by inni to czynili!

3. Przedstaw negatywne skutki wypalania swoim najbliższym - rodzicom, dzieciom, sąsiadom i dalszej rodzinie.

4. Zwracaj uwage tym co wypalajÄ….