Czwartek, 18 kwiecieñ
Imieniny: Bogus³awy, Apoloniusza

Pożar

Strażacy radzą jak zachować się w razie pożaru...

Jak zwalczać powstały pożar:

W przypadku powstania pożaru wszyscy zobowiązani są podjąć działania w celu jego likwidacji:

• zaalarmować niezwÅ‚ocznie, przy użyciu wszystkich dostÄ™pnych Å›rodków osoby bÄ™dÄ…ce w strefie zagrożenia,
  • wezwać straż pożarnÄ….

Telefoniczne alarmowanie należy wykonać w nastÄ™pujÄ…cy sposób: Po wybraniu numeru alarmowego straży pożarnej 998 i zgÅ‚oszeniu siÄ™ dyżurnego spokojnie i wyraźnie podaje siÄ™:

• swoje imiÄ™ i nazwisko, numer telefonu z którego nadawana jest informacja o zdarzeniu,
  • adres i nazwÄ™ obiektu,
  • co siÄ™ pali, na którym piÄ™trze,
  • czy jest zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.

Po podaniu informacji nie odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia!

Przyjmujący może zażądać:

• potwierdzenia zgÅ‚oszenia poprzez oddzwonienie,
  • dodatkowych informacji, które w miarÄ™ możliwoÅ›ci należy podać.

PrzystÄ…pić niezwÅ‚ocznie, przy użyciu miejscowych Å›rodków gaÅ›niczych do gaszenia pożaru i nieść pomoc osobom zagrożonym w przypadku koniecznym przystÄ…pić do ewakuacji ludzi i mienia. Należy czynnoÅ›ci te wykonać w taki sposób aby nie doszÅ‚o do powstania paniki jaka może ogarnąć ludzi bÄ™dÄ…cych w zagrożeniu, które wywoÅ‚uje u ludzi ogieÅ„ i dym.

Panika może być przyczynÄ… niepotrzebnych i tragicznych w skutkach wypadków w trakcie prowadzenia dziaÅ‚aÅ„ ratowniczo gaÅ›niczych.

Dlatego prowadząc jakiekolwiek działania w przypadku powstania pożar należy kierować się rozwagą w podejmowaniu decyzji. Do czasu przybycia straży pożarnej kierowanie akcją obejmuje kierownik zakładu pracy /właściel obiektu/ lub osoba najbardziej energiczna i opanowana.

Jak ewakuować ludzi i mienie

Celem ewakuacji ludzi jest zapewnienie osobom szybkiego i bezpiecznego opuszczenia strefy zagrożonej lub objÄ™tej pożarem. Do celów ewakuacji ludzi sÅ‚użą korytarze - poziome drogi ewakuacji i klatki schodowe - pionowe drogi ewakuacyjne z których istnieje możliwość bezpoÅ›redniego wyjÅ›cia na zewnÄ…trz.

Drogi i wyjścia ewakuacyjne oznakowane muszą być pożarniczymi tablicami informacyjnymi zgodnie z PN - 92/N - 01256/02 "Znaki Bezpieczeństwa - Ewakuacja. Ewakuacją ludzi z części lub z całego obiektu zarządza kierujący akcją ratowniczo - gaśniczą.

W przypadku zaistnienia pożaru lub innego zagrożenia budynku lub jego części, osoby nie biorące udziału w akcji ratowniczej powinny opuścić strefę zagrożenia. Osoby opuszczające strefę zagrożenia kierują się do najbliższego wyjścia służącego celom ewakuacji zgodnie z oznakowaniem.

W czasie prowadzenia ewakuacji zabronione jest:

• dokonywanie jakichkolwiek czynnoÅ›ci mogÄ…cych wywoÅ‚ać panikÄ™,
  • przechodzenie w kierunku przeciwnym do kierunku ewakuacji,
  • zatrzymywanie siÄ™ lub tamowanie ruchu w inny sposób.

Osoby ewakuowane muszÄ… podporzÄ…dkować siÄ™ poleceniom ratowników to jest osobom prowadzÄ…cym ewakuacjÄ™: strażacy, pracownikom sÅ‚użby zabezpieczenia obiektu.

Poza ewakuacją ludzi niejednokrotnie zachodzi konieczność ewakuacji mienia.
Celem ewakuacji mienia jest zabezpieczenie cennych przedmiotów oraz ważnych dokumentów przed zniszczeniem lub uszkodzeniem w przypadku pożaru lub innego zagrożenia. Ewakuowane przedmioty i dokumenty należy umieszczać aby nie byÅ‚y narażone na zniszczenie lub uszkodzenie. DziaÅ‚ania ewakuacyjne muszÄ… być prowadzone w sposób skoordynowany, nie powodujÄ…cy utrudnieÅ„ w innych dziaÅ‚aniach. KierujÄ…cy dziaÅ‚aniami powinien wstÄ™pnie okreÅ›lić pomieszczenia z których należy wynieść mienie.

Do pomieszczeÅ„, z których należy ewakuować mienie w pierwszej kolejnoÅ›ci, jeÅ›li istnieje taka możliwość bez narażenia życia i zdrowia zalicza siÄ™:

• pomieszczenia bezpoÅ›rednio zagrożone pożarem, w których jest źródÅ‚o ognia,
  • pomieszczenia sÄ…siednie ( w pionie i w poziomie) - możliwość rozprzestrzeniania siÄ™ pożaru lub uszkodzenia przez dziaÅ‚anie wysokiej temperatury i gazów popożarowych (dymu),
  • pomieszczenia pod palÄ…cym siÄ™ pomieszczeniem narażone na możliwość zalania w czasie akcji gaÅ›niczej.

Żródło: www.straz.gov.pl