Menu strony:
Dane kontaktowe:
Stara Wie¶, ul. Dolna 2
woj. ¶l±skie, pow. bielski
kod pocztowy: 43-330
tel. (033) 8457-160
email: poczta@ospstarawies.pl
nr konta: 64 8134 0002 0003 2274 2000 0010

Pi±tek, 29 marzec    
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego     
Do koñca roku pozosta³o 277 dni.

Statystyka zdarzeñ 2021:
Po¿ary: 2
Miejscowe zagro¿enia: 1
Alarmy fa³szywe: 0
Razem 3
________________
Czad i ogień - obudź czujność

Co trzeci pożar powstaje w naszym mieszkaniu – tam, gdzie czujemy siÄ™ najbezpieczniej i zbyt czÄ™sto zapominamy o potencjalnych zagrożeniach. W 2015 roku w Polsce odnotowano prawie 30 tys. pożarów mieszkaÅ„,  7414 osób trafiÅ‚o do szpitala, 512 osób poniosÅ‚o Å›mierć w pożarach, 50 osób zginęło od zatrucia tlenkiem wÄ™gla.

W 70% przyczynÄ… Å›mierci jest zetkniÄ™cia z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek wÄ™gla, chlorowodór, cyjanowodór. Pomimo tego, że bezpoÅ›redniÄ… przyczynÄ… Å›mierci sÄ… najczęściej silnie trujÄ…ce produkty spalania i rozkÅ‚adu termicznego, ciÄ…gle bardzo maÅ‚o popularne jest wyposażanie domów w czujki dy­mu.

Pożary to zagrożenie, którego nie można lekceważyć. OgieÅ„ Å‚atwo wymyka siÄ™ siÄ™ spod kontroli, szybko rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty. Powoduje ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. A przecie można siÄ™ przed nim ustrzec. To zależy bardzo czÄ™sto od nas samych.

Niestety, to czÅ‚owiek jest najsÅ‚abszym ogniwem i najczÄ™stszym sprawcom pożarów. PamiÄ™taj! BezpieczeÅ„stwo Twoje i Twoich najbliższych zależy od Ciebie samego. Bardzo czÄ™sto sprawcy pożarów stajÄ… siÄ™ jego ofiarami.

Pożar w mieszkaniu – co robić?

Jeśli zauważyłeś pożar:

  • zaalarmuj osoby przebywajÄ…ce w mieszkaniu/domu,
  • wyjdź na klatkÄ™ schodowÄ… i zaalarmuj sÄ…siadów krzykiem,
  • wezwij straż pożarnÄ…,
  • wybierz numer alarmowy 112 lub 998, a po uzyskaniu poÅ‚Ä…czenia spokojnie i wyraźnie powiedz:

– co siÄ™ pali

– gdzie siÄ™ pali

– czy zagrożeni sÄ… ludzie.

Nie rozÅ‚Ä…czaj siÄ™ pierwszy! Dyżurny, który odbierze Twoje zgÅ‚oszenie, zada Ci dodatkowe pytania odnoÅ›nie zgÅ‚aszanego zdarzenia. Zapyta o Twoje imiÄ™ i nazwisko, dokÅ‚adny adres lub poprosi o inne informacje, które mogÄ… być przydatne dla strażaków-ratowników. Poczekaj wiÄ™c aż to dyżurny rozÅ‚Ä…czy siÄ™ jako pierwszy, oczywiÅ›cie pod warunkiem, że nie stanowi to dla Ciebie dodatkowego zagrożenia.

 PamiÄ™taj! Zawsze sÅ‚uchaj poleceÅ„ strażaków!

Co możesz jeszcze zrobić, zanim przyjedzie straż pożarna?

  1. Wyprowadź z mieszkania dzieci i osoby niepełnosprawne.
  2. Jeżeli jest na to czas – weź ze sobÄ… dokumenty oraz niezbÄ™dne lekarstwa.
  3. DbajÄ…c o wÅ‚asne bezpieczeÅ„stwo – spróbuj wyÅ‚Ä…czyć dopÅ‚yw gazu i energii elektrycznej oraz usuÅ„ z zasiÄ™gu ognia materiaÅ‚y palne lub wartoÅ›ciowe rzeczy, a potem zacznij gasić pożar.
  4. Nie otwieraj okien.
  5. Nie dopuść do tego, by pożar odciął Ci drogę ewakuacji.

JeÅ›li sam nie jesteÅ› w stanie ugasić pożaru, natychmiast opuść mieszkanie, zamykajÄ…c drzwi jedynie na klamkÄ™ – nie zamykaj ich na zamek.

Pożar odciął Ci drogę ewakuacji? Nie panikuj!

  • Idź do pokoju z oknem lub balkonem, znajdujÄ…cego siÄ™ jak najdalej od miejsca pożaru.
  • JeÅ›li to możliwe – zabierz ze sobÄ… mokry rÄ™cznik lub koc wykonany z naturalnych materiaÅ‚ów (lnu, weÅ‚ny, baweÅ‚ny itp.) i zamknij za sobÄ… drzwi na klamkÄ™.
  • Wzywaj pomoc przez okno lub z balkonu.
  • JeÅ›li temperatura i zadymienie wzrastajÄ…: poÅ‚óż siÄ™ na balkonie, pod oknem, i przykryj szczelnie trudno palnym okryciem wykonanym z naturalnych materiaÅ‚ów.

    Pali siÄ™ sÄ…siednie mieszkanie?

Jeśli doszło do pożaru w mieszkaniu obok lub na niższej kondygnacji, największym zagrożeniem jest (może być) dla Ciebie toksyczny dym, dlatego:

  • jeÅ›li to możliwe – ostrzeż zagrożone osoby i ewakuuj siÄ™ z budynku, natomiast gdy zagrożenie jest zbyt duże, zostaÅ„ w swoim mieszkaniu i zamknij drzwi wejÅ›ciowe jedynie na klamkÄ™,
  • w miarÄ™ możliwoÅ›ci usuÅ„ materiaÅ‚y palne z balkonu, tj. rozwieszone pranie, papierowe opakowania itp.,
  • zamknij okna, przez które może dostać siÄ™ dym lub ogieÅ„ do mieszkania,
  • przygotuj zapas wody do gaszenia lub chÅ‚odzenia przepustów instalacyjnych, ram okiennych – napeÅ‚nij wannÄ™, wiadra, zlew w kuchni,
  • zakręć zawór gazu, wyÅ‚Ä…cz wszystkie urzÄ…dzenia zasilane energiÄ… elektrycznÄ…,
  • zabezpiecz drzwi wejÅ›ciowe do mieszkania przed przedostawaniem siÄ™ dymu do Å›rodka – w otwory i nieszczelnoÅ›ci wciÅ›nij mokry rÄ™cznik
  • jeżeli poczujesz siÄ™ zagrożony, wezwij pomoc przez otwarte okno lub z balkonu,

staraj siÄ™ być jak najdalej od miejsca, w którym sÄ… pÅ‚omienie lub dym.

Pali się na wyższej kondygnacji?

Zostań w mieszkaniu, chyba że strażacy każą Ci je opuścić.

WychodzÄ…c z mieszkania, zamknij drzwi na klucz, aby osoby, które bÄ™dÄ… schodziÅ‚y zadymionÄ… klatkÄ… schodowÄ…, pomyÅ‚kowo do niego nie weszÅ‚y.

Co i jak gasić?

PalÄ…cy siÄ™ olej w kuchni

DbajÄ…c o wÅ‚asne bezpieczeÅ„stwo, wyÅ‚Ä…cz dopÅ‚yw gazu lub pÅ‚ytÄ™ grzejnÄ…, a nastÄ™pnie przykryj garnek (patelniÄ™) pokrywkÄ…. Do ugaszenia ognia możesz również użyć koca gaÅ›niczego (specjalny koc do celów gaÅ›niczych) lub gaÅ›nicy przeznaczonej do pożarów grupy F (do gaszenia tÅ‚uszczów i olejów w urzÄ…dzeniach kuchennych). Nie zalewaj pÅ‚onÄ…cego tÅ‚uszczu wodÄ…, gdyż wtedy eksploduje, poparzy CiÄ™, a pożar siÄ™ „rozleje”! Po stÅ‚umieniu ognia nie przesuwaj garnka i nie przenoÅ› go aż do caÅ‚kowitego ostudzenia tÅ‚uszczu.

UrzÄ…dzenie elektryczne – jeÅ›li jest pod napiÄ™ciem, nie wolno gasić go wodÄ…! Jeżeli pożar jest niewielki, możesz spróbować go ugasić. Odetnij dopÅ‚yw prÄ…du poprzez wyjÄ™cie wtyczki z kontaktu (np. drewnianym kijem od szczotki) lub odÅ‚Ä…czenie bezpieczników. ZrobiÅ‚eÅ› to? Możesz ugasić pożar gaÅ›nicÄ…, kocem gaÅ›niczym, wodÄ… lub piaskiem.

CzÅ‚owiek, na którym pali siÄ™ ubranie najczęściej bÄ™dzie biegÅ‚, uciekaÅ‚, wykonywaÅ‚ nieskoordynowane ruchy. Przewróć go twarzÄ… do ziemi. W ten sposób zabezpieczysz jego drogi oddechowe przed wnikniÄ™ciem toksycznego i gorÄ…cego dymu. PÅ‚onÄ…cÄ… odzież najlepiej ugasić kocem gaÅ›niczym, jeżeli nie masz go w zasiÄ™gu rÄ™ki, możesz użyć swojego ubrania lub innego dużego kawaÅ‚ka materiaÅ‚u. Możesz też użyć wody. Gaszenie rozpocznij od gÅ‚owy, przesuwajÄ…c siÄ™ w kierunku stóp.

Ewakuuj siÄ™, a nie tylko uciekaj!

Jak czÄ™sto sÅ‚yszysz w mediach, że w pożarze domu lub mieszkania zginÄ™li ludzie? Czy zastanawiasz siÄ™ choć przez chwilÄ™, co byÅ‚o przyczynÄ… ich przedwczesnej i tragicznej Å›mierci? Czy zastanawiasz siÄ™, jak Ty sam byÅ› postÄ…piÅ‚ w momencie powstania pożaru w Twoim domu? Bardzo czÄ™sto ludzie ginÄ… w pożarach przez swojÄ… niewiedzÄ™, zÅ‚e warunki techniczno-budo-wlane lub przez to, że nie sÅ‚uchajÄ… poleceÅ„ strażaków. Dlatego wÅ‚aÅ›nie tak ważna jest znajomość podstawowych zasad ewakuacji. Nie chodzi tylko o to, aby uciekać na oÅ›lep, lecz by Å›wiadomie siÄ™ ratować.

Zasady dobrej ewakuacji   

  • PamiÄ™taj, że w pierwszej kolejnoÅ›ci ratujemy zagrożone życie ludzkie.
  • JeÅ›li zauważyÅ‚eÅ› pożar, pierwszÄ… czynnoÅ›ciÄ…, jakÄ… powinieneÅ› wykonać, jest zaalarmowanie osób przebywajÄ…cych w domu. Wyjdź na klatkÄ™ schodowÄ… i zaalarmuj sÄ…siadów krzykiem. NastÄ™pnie wezwij straż pożarnÄ….
  • Wybierz najkrótszÄ… oznakowanÄ… drogÄ™ ewakuacyjnÄ… – tak, by znaleźć siÄ™ poza strefÄ… pożaru, a najlepiej poza budynkiem.
  • Z silnie zadymionych pomieszczeÅ„ wychodź w pozycji pochylonej, idź wzdÅ‚uż Å›ciany, żeby nie stracić orientacji w pomieszczeniach. Zabezpiecz drogi oddechowe, np. zmoczonym w wodzie materiaÅ‚em.
  • Nie otwieraj bez potrzeby drzwi do pomieszczeÅ„ objÄ™tych pożarem. NagÅ‚y dopÅ‚yw powietrza sprzyja gwaÅ‚townemu rozprzestrzenianiu siÄ™ ognia. JeÅ›li musisz otworzyć drzwi do takiego pomieszczenia, staÅ„ przy Å›cianie obok drzwi i dopiero je otwórz.
  • WspóÅ‚pracuj z osobÄ…, która kieruje ewakuacjÄ…. Wykonuj jej polecenia. Nie panikuj i staraj siÄ™ uspokoić innych.
  • Wskazuj innym drogÄ™ ewakuacji i pomagaj osobom mniej sprawnym od Ciebie.
  • Nie korzystaj z windy (dźwigu)! Możesz w niej zostać uwiÄ™ziony. Do wyjÅ›cia używaj klatki schodowej.
  • Rozejrzyj siÄ™! Widzisz swoich znajomych, sÄ…siadów? A może kogoÅ› brak? Powiadom o tym kierujÄ…cego ewakuacjÄ….

    Zadbaj o warunki do ewakuacji na wypadek pożaru
  • Nie stosuj krat w drzwiach i oknach, na klatkach schodowych i przejÅ›ciach miÄ™dzy nimi oraz wyjÅ›ciach na dach – krata utrudni ewakuacjÄ™ podczas pożaru i wydÅ‚uży czas oczekiwania na pomoc strażaków.
  • Jeżeli Twoje mieszkanie musi zostać wyposażone w kraty: zakÅ‚adaj takie, które można otworzyć od wewnÄ…trz. Klucz przechowuj w miejscu znanym wszystkim domownikom. PamiÄ™taj, że podczas pożaru wyjÅ›cie przez kratÄ™ może być jedynÄ… drogÄ… ewakuacji!
  • Dbaj o drożność dróg ewakuacyjnych, nie zastawiaj sprzÄ™tem korytarzy i dojść do mieszkaÅ„ – może to utrudnić ewakuacjÄ™, a ratownikom dostÄ™p do miejsca pożaru.

    Czujniki w Twoim domu

Producenci przeÅ›cigajÄ… siÄ™ w tworzeniu coraz lepszych i nowoczeÅ›niejszych czujników (czujek, detektorów), które majÄ… za zadanie ochronić Twoje zdrowie i życie. W ofercie sprzedaży możesz znaleźć autonomiczne czujki dymu i tlenku wÄ™gla oraz gazu. MajÄ… one za zadanie jak najszybciej ostrzec o zagrożeniu w mieszkaniu lub domu.

Jak działa autonomiczna czujka dymu?

Jeżeli do jej wnętrza wniknie dym, natychmiast uruchomi się głośny alarm dźwiękowy oraz alarm optyczny (zacznie migać czerwona dioda). Urządzenie, mimo że nie zapobiegnie powstaniu pożaru, skutecznie może zaalarmować Ciebie i Twoich najbliższych o powstałym pożarze, co umożliwi to szybkie opuszczenie zagrożonego mieszkania lub domu. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w porze nocnej, kiedy wszyscy śpią.

 Montaż czujki dymu w mieszkaniu jest bardzo prosty, a zasilana może być zarówno z sieci elektrycznej, jak i z baterii. Istotne jest miejsce, w którym zostanie zamontowana. Najlepiej ulokować jÄ… w centralnej części sufitu, np. w przedpokoju. Nie zaleca siÄ™ montażu detektorów dymu na suficie w kuchni (mogÄ… pojawić siÄ™ faÅ‚szywe alarmy spowodowane obecnoÅ›ciÄ… pary wodnej), w pobliżu okien i klimatyzatorów (zaburzajÄ… przepÅ‚yw powietrza), Å‚azience (ze wzglÄ™du na dużą wilgotność powietrza) oraz w miejscach podatnych na brud i kurz (mogÄ… powodować zakÅ‚ócenia dziaÅ‚ania czujki). PamiÄ™taj też o niezbÄ™dnych czynnoÅ›ciach konserwacyjnych, np. czyszczeniu czujki, wymianie baterii.

Po co Ci czujnik tlenku węgla?

Wykrywa ona już minimalne, a nadal bezpieczne dla życia stężenie tlenku wÄ™gla (czadu) w powietrzu i natychmiast to sygnalizuje przez gÅ‚oÅ›ny alarm i migoczÄ…cÄ… czerwonÄ… diodÄ™. DziÄ™ki temu masz czas, by zapobiec zatruciu czadem, zwanym potocznie „cichym zabójcÄ…”. Rozważ zamontowanie takiej czujki w pomieszczeniu, w którym znajduje siÄ™ kominek, w sypialni Å›piÄ…cych trudno obudzić..., a także w pobliżu podgrzewacza gazowego, tzw. junkersa. PamiÄ™taj o koniecznoÅ›ci wÅ‚aÅ›ciwego użytkowania czujki tlenku wÄ™gla – tylko w peÅ‚ni sprawna i odpowiednio konserwowana skutecznie ostrzeże CiÄ™ przed „cichym zabójcÄ…”.

Przed czym chroni czujka gazu?

Jeżeli w Twoim mieszkaniu, np. w kotÅ‚owni lub Å‚azience, znajduje siÄ™ instalacja gazowa, zastanów siÄ™ nad zamontowaniem czujki gazu ziemnego. W przypadku rozszczelnienia siÄ™ instalacji, zasygnalizuje Ci pojawienie siÄ™ w Twoim mieszkaniu palnej mieszaniny gazów (grożącej wybuchem).

Wszystkie opisane czujki ostrzegą Cię o niebezpieczeństwie, pozwalając na odpowiednią reakcję: ewakuację, powiadomienie służb ratowniczych oraz ewentualnie samodzielne gaszenie pożaru lub przewietrzenie pomieszczeń.

GaÅ›nica – zanim przyjedzie straż pożarna

Wyposaż swoje mieszkanie w gaÅ›nicÄ™ – bÄ™dziesz bezpieczniejszy!

Prawo nie nakazuje posiadania gaÅ›nicy w mieszkaniu, ale dbajÄ…c o wÅ‚asne bezpieczeÅ„stwo, warto jÄ… mieć. WÅ‚aÅ›ciwie użyta, skutecznie ugasi pożar w zarodku.

Zadbaj o to, by Twoja gaśnica zawsze była sprawna. Nie rzadziej niż raz na rok zleć profesjonalistom jej przegląd i konserwację. Wszystkie czynności konserwacyjne muszą być potwierdzone indywidualną cechą aktualizacji tzw. kontrolką.

Obiekty użyteczności publicznej, produkcyjne i magazynowe oraz inwentarskie zgodnie z przepisami prawa muszą być wyposażone m.in. w gaśnice.

Za wyposażenie i rozmieszczenie gaÅ›nic odpowiadajÄ… wÅ‚aÅ›ciciele, zarzÄ…dcy lub użytkownicy obiektów.

W jaki sposób dobrać i rozmieÅ›cić gaÅ›nice?

Obiekt powinien być wyposażony w gaÅ›nice dostosowane do gaszenia okreÅ›lonych grup pożarów:

  • A – pożary materiaÅ‚ów staÅ‚ych zwykle pochodzenia organicznego,
  • B – pożary cieczy i ciaÅ‚ staÅ‚ych topiÄ…cych siÄ™,
  • C – pożary gazów,
  • D – pożary metali,
  • F – pożary tÅ‚uszczów i oleju w urzÄ…dzeniach kuchennych.

Do zabezpieczenia mieszkania najlepiej wybierz gaśnicę oznaczoną symbolami ABC, a do kuchni - gaśnicę oznaczoną symbolem F.

Przy ich rozmieszczaniu powinny być spełnione następujące warunki:

  • każdy z mieszkaÅ„ców domu powinien wiedzieć gdzie jest gaÅ›nica,
  • do gaÅ›nicy powinien być zapewniony swobodny dostÄ™p.

    Jak prawidłowo używać gaśnic?

Gaśnice proszkowe X (stałociśnieniowe z manometrem)

  1. Zdejmij gaÅ›nicÄ™ z wieszaka i zbliż siÄ™ do źródÅ‚a ognia
  2. WyciÄ…gnij zawleczkÄ™ zabezpieczajÄ…cÄ…
  3. Skieruj dyszÄ™ węża na źródÅ‚o ognia
  4. Naciśnij dźwignię i rozpocznij gaszenie

Gaśnice proszkowe Z (zmiennociśnieniowe bez manometru)

  1. Zdejmij gaÅ›nicÄ™ z wieszaka i zbliż siÄ™ do źródÅ‚a ognia.
  2. WyciÄ…gnij zawleczkÄ™ zabezpieczajÄ…cÄ….
  3. NaciÅ›nij dźwigniÄ™, przebijajÄ…c nabój i zwolnij nacisk.
  4. Odczekaj 3-5 sekund.
  5. Skieruj dyszÄ™ węża na źródÅ‚o ognia.
  6. Naciśnij dźwignię i rozpocznij gaszenie.

Używaj gaÅ›nicy w pozycji pionowej, zaworem do góry. GaszÄ…c pożar na wolnym powietrzu, skieruj dyszÄ™ gaÅ›nicy zgodnie z kierunkiem wiatru.

Każda gaśnica ma instrukcję użycia. Zapoznaj się z nią!

Å»eby czad nie zaprowadziÅ‚ CiÄ™ na drugi Å›wiat…

Czad – nie zobaczysz… nie poczujesz… niewielka dawka może zabić…

SkÄ…d siÄ™ bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Tlenek wÄ™gla, czyli czad, powstaje podczas procesu niepeÅ‚nego spalania materiaÅ‚ów palnych, w tym paliw, który zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczajÄ…cej atmosferze.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:

  • jest gazem niewyczuwalnym przez zmysÅ‚y czÅ‚owieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
  • blokuje dostÄ™p tlenu do organizmu – zajmuje jego miejsce w czerwonych ciaÅ‚kach krwi, powodujÄ…c przy dÅ‚ugotrwaÅ‚ym narażeniu (w wiÄ™kszych dawkach) Å›mierć przez uduszenie.

    Co jest gÅ‚ównÄ… przyczynÄ… zaczadzeÅ„?

GÅ‚ównym źródÅ‚em zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Wadliwe dziaÅ‚anie wspomnianych przewodów może wynikać z ich nieszczelnoÅ›ci, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych oraz czÄ™sto niedostosowania istniejÄ…cego systemu wentylacji do stopnia szczelnoÅ›ci stosowanych okien i drzwi (szczególnie po wymianie okien i drzwi z starych na nowe).

Może to prowadzić do niedrożnoÅ›ci przewodów, braku ciÄ…gu, a nawet do powstawania zjawiska ciÄ…gu wstecznego, polegajÄ…cego na tym, że dym zamiast wydostawać siÄ™ przewodem kominowym na zewnÄ…trz – cofa siÄ™ do pomieszczenia.

Prawo budowlane zobowiÄ…zuje zarzÄ…dców oraz wÅ‚aÅ›cicieli obiektów budowlanych, w tym m.in. budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzenia kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

Zaprzyjaźnij się z kominiarzem, może uratować ci życie!

Jak uniknąć zaczadzenia?

  • Nie bagatelizuj nastÄ™pujÄ…cych objawów: dusznoÅ›ci, bólów i zawrotów gÅ‚owy, nudnoÅ›ci, wymiotów, oszoÅ‚omienia, osÅ‚abienia, przyÅ›pieszenia czynnoÅ›ci serca i oddychania, ponieważ mogÄ… być sygnaÅ‚em, że ulegasz zatruciu czadem. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz mieszkanie, w którym siÄ™ znajdujesz, wyjdź na zewnÄ…trz, zadbaj o bezpieczeÅ„stwo swojej rodziny, wezwij straż pożarnÄ… i zasiÄ™gnij porady lekarskiej.
  • Przeprowadzaj kontrole techniczne, w tym sprawdzaj szczelność przewodów kominowych, systematycznie je oczyszczaj i sprawdzaj ciÄ…g powietrza.
  • Piece i podgrzewacze wody, zwÅ‚aszcza gazowe, w których odbywa siÄ™ proces spalania, użytkuj zgodnie z instrukcjÄ… producenta.
  • W przypadku wymiany okien lub drzwi na nowe, sprawdź poprawność dziaÅ‚ania wentylacji – być może konieczne bÄ™dzie usuniÄ™cie uszczelki, zaÅ‚ożenie dodatkowego wywietrznika lub kratki wentylacyjnej. Nie mów, że bÄ™dzie Ci „wiaÅ‚o”. Od prawidÅ‚owego ciÄ…gu zależy Twoje życie!
  • CzÄ™sto powyższe czynnoÅ›ci sÄ… niewystarczajÄ…ce. Zastanów siÄ™… Otwarte lub rozszczelnione okno w czasie pracy, np. gazowego podgrzewacza wody, znaczÄ…co poprawia ciÄ…g powietrza, a co za tym idzie – wszystkie produkty procesu spalania zostanÄ… wyciÄ…gniÄ™te na zewnÄ…trz. Taaaak, wiem! BÄ™dzie Ci „wiaÅ‚o”…
  • Systematycznie sprawdzaj ciÄ…g powietrza, np. poprzez przyÅ‚ożenie kartki papieru do otworu lub kratki wentylacyjnej. Kartka powinna do nich przywrzeć.
  • CzÄ™sto wietrz pomieszczenia, w których odbywa siÄ™ proces spalania, a najlepiej – rozszczelnij trochÄ™ okna.
  • W trosce o wÅ‚asne bezpieczeÅ„stwo rozważ zamontowanie w domu także czujek dymu i gazu. Koszt wyposażenia mieszkania w takie czujki jest niewspóÅ‚miernie niski do korzyÅ›ci, jakie daje ich zastosowanie. PamiÄ™taj – czujka może uratować Tobie i Twoim bliskim życie!

    Aby choinka się świeciła, a nie paliła

    ÅšwiÄ™ta... czas przygotowaÅ„, gorÄ…czkowych zakupów, sprzÄ…tania i gotowania. W ferworze walki nietrudno o niedopatrzenie i nieostrożność. Wiem, wiem! Brakuje Ci czasu na wiele spraw, lecz pamiÄ™taj o dopilnowaniu swoich maÅ‚ych pociech, które w zamieszaniu mogÄ… zrobić coÅ› kompletnie nieprzewidywalnego. MyÅ›l za swoje dziecko! Postaraj siÄ™, by nie miaÅ‚o ono dostÄ™pu do gorÄ…cych garnków. Zajmij je strojeniem choinki, robieniem Å‚aÅ„cuchów z kolorowego papieru lub anioÅ‚ków z masy solnej.

    Żeby choinka nie stanowiła zagrożenia pożarowego:
  • ustaw jÄ… stabilnie z daleka od grzaÅ‚ek, piecyków, termowentylatorów lub kominka – strumieÅ„ ciepÅ‚a emitowany przez te urzÄ…dzenia nie może być skierowany na choinkÄ™,
  • nie ustawiaj jej blisko firan i zasÅ‚on,
  • pamiÄ™taj, że nie ma znaczenia, czy jest prawdziwa, czy sztuczna – obie Å‚atwo siÄ™ palÄ….
    Oświetlenie choinki:
  • wybierz lampki Å›wiÄ…teczne opatrzone znakiem CE,
  • nie zakÅ‚adaj na choinkÄ™ lampek wÅ‚asnego wyrobu,
  • nie wieszaj na choince zimnych ogni (zimne sÄ… tylko z nazwy) ani Å›wieczek – palÄ… siÄ™ bardzo krótko, a stanowiÄ… duże zagrożenie pożarowe.
    Åšwieca:
  • nie ustawiaj jej blisko choinki, firan, zasÅ‚on i innych palnych lub „fruwajÄ…cych” rzeczy,
  • nie dopuść do zapalenia siÄ™ ozdób Å›wiecznika.
    Oświetlenie zewnętrzne:
  • kupuj lampki Å›wiÄ…teczne, które sÄ… przeznaczone do używania w warunkach zewnÄ™trznych,
  • nie dopuść, by Å‚Ä…czenia kabli leżaÅ‚y w wodzie, Å›niegu lub bÅ‚ocie.
    Zimne ognie:
  • teoretycznie sÄ… bezpieczne, jednak wytwarzajÄ… wysokÄ… temperaturÄ™
  • i w sprzyjajÄ…cych warunkach mogÄ… wywoÅ‚ać pożar,
  • nie zezwalaj swoim dzieciom na zabawÄ™ zimnymi ogniami bez nadzoru osoby dorosÅ‚ej.
    A jeśli choinka się zapaliła?
  • OdÅ‚Ä…cz ozdoby (lampki, Å›wiateÅ‚ka) od instalacji elektrycznej.
  • Polej choinkÄ™ wodÄ… lub użyj gaÅ›nicy.

    Pożar się rozprzestrzenia? Wezwij straż pożarną i ewakuuj się!

 

ZachÄ™camy do przeglÄ…dniÄ™cia zaÅ‚Ä…czników zamieszczonych na dole artykuÅ‚u.



Źródło: www.straz.gov.pl