Menu strony:
Dane kontaktowe:
Stara Wie¶, ul. Dolna 2
woj. ¶l±skie, pow. bielski
kod pocztowy: 43-330
tel. (033) 8457-160
email: poczta@ospstarawies.pl
nr konta: 64 8134 0002 0003 2274 2000 0010

Pi±tek, 26 kwiecieñ    
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii     
Do koñca roku pozosta³o 249 dni.

Statystyka zdarzeñ 2021:
Po¿ary: 2
Miejscowe zagro¿enia: 1
Alarmy fa³szywe: 0
Razem 3
________________

PlanujÄ…c wypoczynek nad wodÄ…, zapoznaj siÄ™ z poniższymi radami i wskazówkami, które pozwolÄ… Ci uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spÄ™dzić bezpiecznie wakacje i czas wolny.

Rady dla wypoczywajÄ…cych nad wodÄ…

  1. -Najbezpieczniejsza jest kÄ…piel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, bÄ™dÄ…cych pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.
  2. -Nie korzystaj z kÄ…pieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogÄ… być bardzo zanieczyszczone, zaroÅ›niÄ™te i gÅ‚Ä™bokie; w razie zagrożenia nikt CiÄ™ nie usÅ‚yszy.
  3. -Bardzo lekkomyÅ›lne jest pÅ‚ywanie w miejscach, gdzie kÄ…piel jest zakazana. InformujÄ… o tym znaki i tablice. Nie -wolno też pÅ‚ywać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urzÄ…dzeÅ„ i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)
  4. -Przestrzegaj regulaminu kÄ…pieliska, na którym wypoczywasz.
  5. -Dobrze jest znać oznaczenia obowiÄ…zujÄ…ce na kÄ…pielisku: biaÅ‚a flaga – kÄ…piel dozwolona, czerwona flaga – kÄ…piel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
  6. -JeÅ›li Twoje dzieci sÄ… w wodzie, miej nad nimi ciÄ…gÅ‚y nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umiejÄ… pÅ‚ywać. Jedno zachÅ‚yÅ›niÄ™cie może siÄ™ skoÅ„czyć utoniÄ™ciem.
  7. -Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiÄ…zku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszÄ… rodzice.
  8. -Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.
  9. -Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
  10. -Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpoÅ›rednim kontakcie ze sÅ‚oÅ„cem. Przed wejÅ›ciem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkÄ™ piersiowÄ…, szyjÄ™ i nogi – unikniesz wtedy wstrzÄ…su termicznego, skurczu lub omdlenia.
  11. -Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie.
  12. -Nie pÅ‚ywaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że wystÄ™pujÄ… zawirowania i zimne prÄ…dy. PÅ‚ywaj w miejscach dobrze Ci znanych.
  13. -Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest gÅ‚Ä™bokość wody i jak uksztaÅ‚towane jest dno. Może siÄ™ to skoÅ„czyć Å›mierciÄ… lub kalectwem! Absolutnie zabronione sÄ… w takich miejscach skoki na tzw. gÅ‚ówkÄ™. PamiÄ™taj też, żeby nie popychać innych kÄ…piÄ…cych siÄ™ i wypoczywajÄ…cych.
  14. -Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
  15. -Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
  16. -Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).
  17. -Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.
  18. -Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
  19. -Na brzegu, szczególnie w sÅ‚oÅ„cu, noÅ› nakrycie gÅ‚owy, smaruj siÄ™ filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj siÄ™ w ruchu, np. grajÄ…c w piÅ‚kÄ™.
  20. -Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.
  21. -BawiÄ…c siÄ™ w wodzie, nie zakÅ‚ócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kÄ…pielisko - nie wrzucaj do wody żadnych Å›mieci, butelek, papierków, opakowaÅ„.
  22. -Nie krzycz nad wodÄ…, nie rób niepotrzebnego haÅ‚asu, nie wzywaj pomocy dla żartu. JeÅ›li widzisz, że ktoÅ› w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieÅ› obie rÄ™ce, krzyżuj i rozkÅ‚adaj je nad gÅ‚owÄ….
  23. -Podczas pÅ‚ywania kajakiem, Å‚ódkÄ… czy żaglówkÄ…, pamiÄ™taj zawsze o zaÅ‚ożeniu dziecku kamizelki ratunkowej z koÅ‚nierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapiÄ™ta.
  24. -Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodÄ… - 601 100 100. W razie wypadku zadzwoÅ„, podajÄ…c miejsce zdarzenia, opisujÄ…c sytuacjÄ™, stan osób poszkodowanych i ich liczbÄ™. Koniecznie podaj swoje nazwisko.
  25. -Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!

 sprawdź gdzie można bezpiecznie wypoczywać nad wodÄ… serwis kÄ…pieliskowy



Żródło: www.straz.gov.pl